Мисија

Од 1985 година, American Language Services (AML-Global) се стреми да им помогне на нашите клиенти ефективно да комуницираат со другите ширум светот. AML-Global обезбедува лингвисти на американски и меѓународни компании повеќе од 35 години. Нашата мисија е да обезбедиме платформа од светска класа за поврзување на клиентите со најдобрите, најквалификувани лингвисти достапни во светот.

Ние преземаме консултативен пристап кој помага да се премости јазот во комуникацијата помеѓу нашите клиенти и нивните целни пазари. Преку нашата работа, се надеваме дека ќе помогнеме да го направиме светот повеќе меѓусебно поврзан и да се чувствува малку помал. И, со тоа, направете го светот поразбирливо место.

Запознајте Нашиот тим

Дина Спевак: основач, извршен директор и почесен директор

Г-ѓа Дина Спевак, остварен бизнис лидер, јазичен експерт и едукатор ја основаше American Language Services (AML-Global) во 1985 година. Израсната во Кливленд, Охајо, Дина магистрираше образование на Државниот универзитет во Охајо. Како едукатор по занает, нејзината љубов кон јазиците и различноста цветаше за време на нејзините денови на настава во средното училиште во Кливленд, а подоцна и во престижниот Le Lycee Francais во Лос Анџелес.

Од светски патник, таа има долгогодишно искуство во поттикнување разбирање меѓу народите од различни култури. Во своите години во странство, Дина работеше на предавање англиски како втор јазик и помина пет години во Израел предавајќи високи воени и политички претставници. Нејзината доживотна страст за јазиците и културите ја натера да создаде AML-Global за да му помогне на светот да ги прифати променливите потреби на глобалната заедница.

Позитивното влијание на г-ѓа Спевак сè уште се чувствува денес на секојдневна основа. Таа ја постави основата за нашата компанија да ги прифати најдобрите индустриски практики и да остане напредно размислувајќи со прифаќање на новите и ефективни нови технолошки решенија. Како што може да се очекува, таа е исто така голем поборник за услуги на клиентите. За само неколку децении, г-ѓа Spevack го прерасна AML – Global во еден од најуспешните и најпочитуваните даватели на јазични услуги; не само во САД, туку и во целиот свет.

Алан Вајс: извршен потпретседател за продажба и маркетинг

Г-дин Вајс служеше како потпретседател на продажба и маркетинг на AML-Global повеќе од 12 години. Има над 30 години искуство во продажба и маркетинг и длабоко познавање на индустријата за толкување и преведување. Пред да се приклучи на нашиот тим, Алан имаше високи позиции за продажба и маркетинг и работеше со клиенти во неколку компании на Fortune 500. Алан е исто така горд носител на диплома по бизнис администрација од Универзитетот Западен Мичиген.

Алан, мислител надвор од кутијата, има талент за изготвување на стратегии за продажба и спроведување на комплицирани стратешки планови. Во своето време во AML-Global, тој работеше вредно за да го поттикне растот на бизнисот и да ја зголеми профитабилноста. Неговата експертиза е планирање, пенетрација на пазарот, консултативна продажба, управување, управување со клучни сметки и конкурентна анализа.

Алан, роден во Детроит, е спортски ентузијаст, планинар, моторџија и натпреварувачки играч на табла, кој се нарекува дом на ЛА од 1985 година.

Џеј Херцог: Менаџер за продажба и директор на сметководство Сениор

Г-дин Херцог служеше како висок извршен директор на сметката и менаџер за продажба во Американскиот јазик услуги повеќе од 17 години. Има над 30 години искуство во продажба и маркетинг и длабоко познавање на индустријата за толкување и преведување.

Во своето време во AML-Global, Џеј им служел на клиентите во Fortune 500 корпорации, непрофитни организации, големи универзитети, топ 100 правни фирми и различни владини агенции. Тој е исто така горд носител на диплома по англиска книжевност од Универзитетот во Флорида.

Џеј е исклучителен решавач на проблеми и силен поборник за брз одговор и целосна услуга на клиентите. По потекло од Њу Рошел, Њујорк, г-дин Херцог живее во Лос Анџелес од 1982 година. Тој е огромен спортски љубител и играч на голф.

Лесли Џејкобсон: Менаџер за толкување

Лесли Џејкобсон е во Сервисите за американски јазик од 2009 година. По потекло од областа Сиетл, таа дипломирала на Универзитетот во Сан Франциско со диплома по организациско однесување.

Работела како преговарач за договори за софтвер неколку години, а потоа се омажила, неколку години се преселила во Минесота и имала семејство.

Конечно се населила во Лос Анџелес во 2008 година, таа започнала да работи во Сервисите за американски јазик следната година.

Лесли ужива да го поминува времето со своето семејство и се што е на отворено, како возење велосипед и одење на плажа и пешачење по ридовите и кањоните во Јужна Калифорнија.

Мериса Оширо: Менаџер за превод

Мариса Оширо е по потекло од Макакило, Хаваи на островот Оаху. Таа прво се преселила во Лос Анџелес, Калифорнија за да присуствува на универзитетот во UCLA. Во UCLA студирала лингвистика и специјализирала азиски јазици и култури. Ова вклучува студии за јапонски, кинески и корејски јазик, како и програма за студирање во странство во Кјото, Јапонија.

Заедно со нејзината улога како менаџер за превод, Мериса работи како главен технолог на американските јазични услуги. Таа работи заедно со продажниот тим и клиенти за истражување и користење на нов софтвер и помага во решавањето проблеми со постоечките со ИТ тимот. Таа е многу заинтересирана за новите технологии и особено за прашањето на етиката во технологијата. 

Надвор од работа, таа ужива да ги слуша сите ТВ серии, да хекла и да патува со семејството. Таа со нетрпение очекува да отпатува назад во Јапонија и Окинава кога ќе биде безбедно да го стори тоа повторно. Таа потекнува од мултиетничко потекло од Окинава, португалско и филипинско, а нејзиниот мајчин јазик е англискиот.

Ерик Морентин: Менаџер за извори

Ерик Морентин е роден и израснат во Јужна Калифорнија поминувајќи време и во Лос Анџелес и во округот Оринџ. Студирал на Универзитетот Пепердајн каде што добил диплома за уметности по политички науки и шпански.

На колеџ, тој помина време студирајќи во Аргентина и работејќи за УНЕСКО во Швајцарија, што го натера да истражува странски јазици и култури. Кога не е во канцеларија, тој ужива во патувањето, планинарењето и сурфањето. Ерик неодамна се ожени во Ново Мексико и тој и неговата сопруга Луси сакаат да излегуваат на убаво јадење и да се сметаат себеси за големи хранителки.

Рубен Трујек: Менаџер за сметководство

Рубен Трујек е роден во Белизе, Централна Америка. Додека посетувал помлад колеџ, тој бил меѓу шесте студенти регрутирани од језуитите од Универзитетот Сент Томас во Флорида. Дипломирал со диплома по сметководство и се преселил во Калифорнија каде подоцна го положил испитот за КПД.

Неговата 30 и повеќе години сметководствена експертиза доаѓа од неговата водечка улога во компании низ неколку индустрии каде што комуницирал со CPA, банкари, адвокати и владини службеници.

Рубен е активен член на Здружението на судиите на мирот во Белизе, кои служат и на локалната заедница и на оние во неговата татковина. Ужива да гледа спорт, главно кошарка и да поминува квалитетно време со семејството. Неговите мајчини јазици се креолски и англиски.

  • Контактирајте нè или повикајте ни да откриете како можеме да помогнеме.

нашата Корпоративна канцеларија

ГИ ПРИФАЌАМЕ СИТЕ ГОЛЕМИ КРЕДИТНИ КАРТИЧКИ

Брз цитат